Projektilood

Kohvik, kus söögi kõrvale pakutakse ka kultuurilugu

Kohvikuid tegutseb Eestis palju, ent sellist unikaalset söögikohta, nagu kohapärimuskohvik, saab külastada ainult Juula külas. Kohvikut rajades pidas OÜ Juulamõis silmas nii piirkonda külastavaid turiste kui ka kohalikku rahvast.

Väliterrass annab uusi võimalusi vaba aja tegevusteks

Pala noortekeskus asub kohaliku kultuurimajaga ühe katuse all. Tänu MTÜ Pala Valla Noored käivitatud Leader-projektile rajati mitme funktsiooniga hoone siseõue 2017. aasta kevadel nägus väliterrass. Seal on mõnus niisama aega veeta, ent seal saab korraldada ka kohvikupäevi, kontserte ja vabaõhukino seansse. Pala kultuurimaja sisehoov polnud varem just kuigi kena paik ja mingit funktsiooni sellel ka polnud. Tänu väliterrassile rõõmustab siseõu nüüd silma ja leiab kasutust nii noorte kui ka kogukonna teiste huvigruppide poolt.

Vahupaigaldusseade ja laohall aitasid kitsaskohtadest üle

OÜ Puukujurid on kahe puutööst innustunud venna, Taavi ja Tanel Pirgi loodud ettevõte, mille toodang aja jooksul tasapisi, aga järjekindlalt kasvanud on. Hiljuti soetas firma Jõgevamaa Koostöökoja vahendusel saadud Leader-toetuse abiga vahtpolüuretaani pihustamise masina, mõned puidutöökojas vajalikud seadmed ning kvaliteetse valmistoodete laohalli. Kõik on firma arengu seisukohalt väga vajalikud asjad.

Ka kodumaisest toormest saab tasemel veini

Odiveres asuv Ulge talu on marjakasvatustalu: seal kasvatatakse maasikaid, vaarikaid ja arooniaid. Arooniat võib nimetada taasavastatavaks kultuuriks: üksvahe kasvatati seda Eestis üsna rohkesti, siis vajus see unustuse hõlma ning nüüd hakkab selle vastu taas huvi tekkima.

Tänu laohoonele ei sega ilm enam marjasaagi koristust

Astelpaju mari on väärt mari: maitsev ja vitamiinirikas. Raigastvere külas asuva Sepamäe talu astelpajuistandusest tuli esimene saak 2009. aastal. Praegu kasvatatakse mahetunnustusega istanduses marju 2,5 hektaril, ent ettevõtja sooviks tootmist laiendada. Üheks eelduseks, mis seda teha võimaldab, oli laohoone rajamine. See kerkis tallu Leader-programmist saadud toetuse abiga.

Väärikas hoone sai värske ilme

Assikvere haridusseltsi koduks on 1930. aastatel kohaliku rahva nõul ja jõul ehitatud seltsimaja. Väärikas hoone sai 2017. aasta suvel ümber uue välisvoodri ning rõõmustab nüüd nii kohaliku rahva kui ka möödasõitjate silma.

Palamusel sai nautida kauneid suveklassikakontserte

Palamuse kirik muutus 2016. aasta 6. augustil mõneks tunniks justkui ooperimajaks: seal toimunud Mozarti galal tulid viie solisti ja Vanemuise sümfooniaorkestri esituses ettekandele aariad ja ansamblid neljast Mozarti ooperist. MTÜ Look korraldatud kontsert oli pühendatud suure Viini klassiku 260. sünniaastapäevale ja 25 aasta möödumisele Eesti taasiseseisvumisest.

Tikksae asemel ülitäpne CNC-pink

Jõgeva vallas Raaduveres valmivad vahvad ja vastupidavad nukumajad, mis muudavad sisukamaks paljude Eesti, aga ka Soome ja Läti laste mängupäevad. Kui varem lõikas väikeettevõtja Margus Jõesaar nukumajade detailid liimpuitplaadist välja tikksaega, siis nüüd saab ta selleks kasutada moodsat CNC-pinki.

Kubja talu meetootmisele on toeks päikeseenergia

Mesindus tundub olevat selline “roheline” ala, kus tootmise käigus hoidmiseks piisab mesilase tiivalöögi energiast. Tegelikult see nii pole: meetootmine vaja ka päris rohkesti elektrienergiat. Et laekuvad elektriarved nii tugevasti rahakoti pihta ei käiks, soetas Põltsamaa vallas Pisisaares tegutsev mesinik Jüri Lugus oma Kubja tallu päikesepaneelid. 36 paneeli ostmiseks ja talu eluhoone katusele paigaldamiseks sai ta toetust Leader-programmist.