Jõgevamaa Koostöökoda
|
Koduleht: | Esitluse sündmus Facebookis |
Aeg-ajalt küsitakse, kas Jõgevamaa toidupildis on üldse midagi huvitavat või erilist? Kas meil on toidupärandis üldse midagi, mida esile tuua? Küllap on põhjus selles, et Jõgevamaa pole ühise identiteediga ajalooline halduspiirkond, vaid mitme maakonna osadest 20. sajandi keskpaiku kokku pandud ala.
Raamatusse „Luisest kiisakalast koheva munavõini“ on kogutud pildikesi peamiselt 19.-20. sajandi mälestustest, juhtunud lugudest, olulistest toiduinimestest ja millest kõigest veel. Mõned seigad on ka varasemast, mõned ka uuemast ajast. Raamat põhineb arhiiviallikatel ja kirjasõnal, teksti täiendavad sobivad toiduretseptid.
Neist lugudest kooruvad siinse piirkonna toidu alustalad ning erisused. Pealkiri ütleb juba kõik, ehk mälestustes on luine kiisk olnud läbiv, kuid siinkandis on ka näiteks munavõid valmistatud üpris iseäralikul viisil. Lisaks kuulub meie piirkonda suur valik erinevaid suppe, rohkesti veretoite, väikesed kakukese mõõtu odrakaraskid ja väga palju erinevate täidistega nii rukki- kui nisujahuga tainast pirukaid.
Oma kandi toidupärandi tundmine aitab mõtestada kõigepealt enda identiteeti, aga toit on ka üks võimalusi kohaliku toiduinnovatsiooni edendamiseks.
Raamatu väljaandmist toetas LEADER-meetme ühisprojekt „Jõgevamaa toidupärandi tutvustamine”, mille partneriteks on Jõgevamaa Koostöökoda, Eesti Rahva Muuseum ja Paduvere Talumuuseumi Selts. Raamat sündis koostöös Saara kirjastusega. Projekti raames toimus 2022. aastal Eesti Rahva Muuseumis Jõgevamaa maitsete päev, kus räägiti piirkonna toidukultuuri teemadel ning toimusid toiduvalmistamise õpitoad.
LUISEST KIISAKALAST KOHEVA MUNAVÕINI
Väljaandja: Jõgevamaa Koostöökoda, 2024
Koostaja: Ülle Jukk
Retseptid: Ülle Jukk
Konsultant: Anu Kannike
Kujundaja: Marek Lillemaa
Fotod: Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Põllumajandusmuuseum, Eesti Rahva Muuseum, Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseum, Põltsamaa Muuseum, Ülle Jukk, erakogud
Kaanefoto: Ülle Jukk
Kirjastus: Saara Kirjastus
Trükk: AS Printon