Kalender

Uued sündmused

13
juul
Siimusti Liiv 2024
Siimusti Tootmisbaas
20
juul
Rääbise Sõprade Festival
Kasepää laululava ja staadion
20
juul
Kamari Supifestival 2024
Kamari seltsimaja hoov

Väliterrass annab uusi võimalusi vaba aja tegevusteks

20. september 2018 kell 15:53
Autor: Riina Mägi
Allikas: Vooremaa 20.09.2018

Pala noortekeskus asub kohaliku kultuurimajaga ühe katuse all. Tänu MTÜ Pala Valla Noored käivitatud Leader-projektile rajati mitme funktsiooniga hoone siseõue 2017. aasta kevadel nägus väliterrass. Seal on mõnus niisama aega veeta, ent seal saab korraldada ka kohvikupäevi, kontserte ja vabaõhukino seansse. Pala kultuurimaja sisehoov polnud varem just kuigi kena paik ja mingit funktsiooni sellel ka polnud. Tänu väliterrassile rõõmustab siseõu nüüd silma ja leiab kasutust nii noorte kui ka kogukonna teiste huvigruppide poolt.

Pala noortekeskus asub kohaliku kultuurimajaga ühe katuse all. Tänu MTÜ Pala Valla Noored käivitatud Leader-projektile rajati mitme funktsiooniga hoone siseõue 2017. aasta kevadel nägus väliterrass. Seal on mõnus niisama aega veeta, ent seal saab korraldada ka kohvikupäevi, kontserte ja vabaõhukino seansse.

Pala kultuurimaja sisehoov polnud varem just kuigi kena paik ja mingit funktsiooni sellel ka polnud. Tänu väliterrassile rõõmustab siseõu nüüd silma ja leiab kasutust nii noorte kui ka kogukonna teiste huvigruppide poolt.

Noortekeskusel on korralik köök, mis ehitati välja ja sisustati ühe varasema PRIA projektiga taotletud raha eest. Kokkamine on keskuses üks noorte lemmiktegevusi. On korraldatud ka spetsiaalseid kokanduskoolitusi, ent sagedamini teevad noored koolist tulles lihtsalt ühiselt süüa. Kui ilm ilus, saab sööki terrassil vabas õhus nautida.

Terrassil on tore ka sünnipäevi või kohvikut pidada. Kohviku pidamiseks on parim päev kolmapäev, sest siis on käigus buss, mis ümberkaudse rahva Palale poodi ja asju ajama toob. Kojusõitu oodates tullakse meeleldi terrassile noorte tehtud suupoolist maitsma.

Väliterrassi üks plusse on see, et tänu sellele tulevad noored ka ilusa ilmaga noortekeskusesse, et üheskoos midagi kasulikku või huvitavat teha. Tähendaks noortekeskuses olemine ainult toas toimetamist, siis ei viitsitaks võib-olla tulla.

Väliterrass pole aga sugugi ainult noorte kasutada. Noortekeskus ja kultuurimaja pakuvad ühe ja sama vallale kuuluva hoone katuse all kogukonnateenust ja üheskoos kasutatakse ka terrassi. Ning kasutusaeg ei piirdu ainult suvega: selleks, et terrassi saaks jahedamal ajal soojaks kütta, muretseti gaasipõletid. Kultuurimaja korraldatavate ürituste vaheajal saab publik nüüd terrassile värsket õhku hingama tulla. Terrassil saab ka välikontserte ja vabaõhukino seansse korraldada. Rahvatantsijadki on seal esinenud.

Peale noorte on terrassil kohvikut pidanud noored emad. Pala üleüldise kohvikutepäeva ajalgi on terrass hõivatud: siis on seal kohvikut korraldanud segarahvatantsurühm Tuuritajad.

Väliterrassi rajamine on osutunud kogukonnale igati kasulikuks ettevõtmiseks. Kui algul kardeti, et terrassile võivad hilisematel õhtutundidel kogunema hakata pudelikangelased või lõhkujad, siis tegelikult on kogukonna rahvas uut puhkekohta kenasti hoidnud.

Pala kultuurimaja ja noortekeskuse hoone sisehoovi väliterrassi rajamist ning õuemööbli ja gaasipõletite soetamist toetas Leader-programm 16 547 euroga. Projekti kogumaksumus oli 18 386 eurot.