Kalender

Uued sündmused

Palamuse vald

Palamusel oli lutsulik ja sisukas kultuurisuvi

21. september 2012 Kell 18:40

Palamusel sai 2012. aasta suvel MTÜ Look eestvedamisel teoks omapärane kolmikprojekt „TeMuKi suvi Palamusel”. Projektiga tähistati Oskar Lutsu 125. sünniaastapäeva ja saja aasta möödumist „Kevade” esmatrüki ilmumisest.

 

Projekti esimese, teatriosa raames toodi juulikuus Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumi õuel välja vabaõhulavastus „Nõiutud kevade”. Selle aluseks oli Rakvere Teatri näitleja ja lavastaja Toomas Suumani kirjutatud originaaltekst, mis tõukub küll „Kevadest” tuttavatest tegelastest ja sündmustest, ent vaatleb neid tavatu nurga alt. Unenäolise tragikomöödia üheks tegelaseks oli ka Oskar Luts ise.

„Nõiutud kevade” lavastas Madis Kalmet, lavakujunduse autoriks oli Toomas Hõrak. Kandvates rollides tegid kaasa kutselised näitlejad Argo Aadli, Alo Kõrve, Maarika Mesipuu, Indrek Ojari, Erik Ruus ja Mart Toome ning rohkem lauljana tuntud Bonzo. Nimetute koolilaste kõrvalrollides esinesid kohalikud harrastusnäitlejad. Nn kollektiivset Imelikku kehastas Põltsamaa linnaorkestri liikmetest koosnev puhkpilliansambel Hällist Hauani.

Nii publik kui ka kriitikud võtsid kaheksal korral etendatud lavastuse hästi vastu. Paaril vihmasemal õhtul oli publikut siiski napimalt kui tükk seda väärinuks.

Projekti muusikaosa raames kandsid Palamuselt pärit noor metsosopran Kadri Tegelmann ja kammerorkester Klaaspärlimäng Sinfonietta Palamuse kirikus 28. juulil ette uhiuue vokaaltsükli „Paunvere mäletamine”.  Oskar Lutsu mälestusele pühendatud heliteos telliti helilooja Urmas Lattikaselt ja eelkõige stsenaariumikirjutajana tuntust kogunud Peep Pedmansonilt. Oskar Lutsu huumoripreemia laureaat Pedmanson kasutas vokaaltsükli teksti luues nutikalt ära „Kevadest” ja selle järgedest rahvasuhu läinud lauseid.

Kontsert, millel vokaaltsükli „Paunvere mäletamine” esiettekanne aset leidis, kuulus Märt Jallakase mälestuskontsertide sarja. Samal kontserdil sai Klaaspärlimäng Sinfonietta ja dirigent Toomas Vavilovi esituses kuulata Lepo Sumera “Musica profanat”, Villem Kapi “Eleegiat” ja Veljo Tormise süiti filmist “Kevade”. Palamuse eelmise vallavanema Märt Jallakase mälestuskontserti on MTÜ Look korraldanud juba viiel aastal. Kontserdil kogutakse annetusi Märt Jallakase nime kandva kultuuristipendiumi väljaandmiseks.

Projekti kolmandaks, kinoteemaliseks osaks olid traditsioonilised Theodor Lutsu filmipäevad, mida peeti 11. ja 12. augustil Palamuse rahvamajas. Vaadati möödunud aasta parimat eesti filmi „Uus Maailm“ ja veel mitut olulist linateost ning peeti lahtist lühifilmide konkurssi. Sellel osales 28 filmi, mida hindasid hindasid Eesti Film 100 programmijuht Jaak Lõhmus, Sulev Teinemaa ajakirjast Teater. Muusika. Kino, dokumentalist Jaan Tootsen, Peter Murdmaa Eesti Kinoliidust ja filmiprodutsent Margus Õunapuu.

Theodor Lutsu filmipäevade ajal avati Palamuse kirikumõisa aida seinal eesti filmide võttepaiku tutvustav infotahvel. Sellised tahvlid paigaldatakse eesti filmi sajandijuubeli puhul iga maakonna ühte asulasse ja Jõgevamaal sai selleks asulaks just Palamuse alevik.

Projekt „TeMuKi suvi Palamusel” kujunes sisukaks ja tõi Palamusele suure hulga kultuurihuvilisi mujalt Eestist. Projekti eelarve oli 44 310 eurot. Leader-programmist saadud 5000 eurot kulusid kolmikürituse reklaamimiseks ajalehes Postimees ning lavastuse „Nõiutud kevade” heli- ja valguskujunduse loomiseks, samuti heli- ja valgustehnika rentimiseks ja transpordiks. Lisaks Leader-programmile toetasid projekti Eesti Kultuurkapital, kultuuriministeerium, Kohaliku omaalgatuse programm, Jõgevamaa Omavalitsuste Liit, Palamuse ja Saare vallavalitsus ning paljud teised instantsid, asutused ja firmad.