Kalender

Uued sündmused

Sündmusi ei ole.

Projektilood alates 2016

Kärdes tegutsev turismitalu pakkus teist suve glämpingumajutust

13. detsember 2018 Kell 16:00
Autor: Riina Mägi
Allikas: Vooremaa 13.12.2018

Seda, mis on kämping, teavad kõik. Jõgeva vallas Kärdes on aga suviti võimalus proovida glämpingus ööbimist. Selline majutusviis sobib inimestele, kellele meeldib looduse lähedus, ent kes ei soovi samas loobuda hotellitoale omastest mugavustest, nagu pehme voodi, voodipesu, elektrivalgus jne.

Kärdes tegutseva pereettevõtte Sunwell Farm Cabin Retreat rajatud glämping, mis valmis Leader-meetme toetusel, on teadaolevalt Eesti esimene: uudset majutusvõimalust hakati seal pakkuma 2017. aastal. Praegu on glämpingumajutuse pakkujaid Eestis teisigi.

Glämpingutelgis on tavatelgist oluliselt rohkem avarust. Näiteks Sunwell Farmi soetatud Coleman Cortes Octagon telkide läbimõõt on neli ja kõrgus üle kahe meetri, nii et seal saab püsti seista ja vabalt ringi liikuda.

„Glämping pakub ainulaadset majutuselamust, kus loodus on vahetus läheduses, kuid samas siiski turvalises ja sääsevabas kauguses. Kui külastaja saabub, on telk tema jaoks juba püstitatud, lõkkease üles seatud ja voodi tehtud. Tualett ja dušš pole kaugel ning soovi korral tuuakse isegi hommikusöök voodisse,“ ütles Sunwell Farmi perenaine Marelli Millend.

Glämpingu rajamiseks andsid Sunwell Farmi pererahvale inspiratsiooni internetiavaruses silma jäänud fotod. Tõsi, need pärinesid riikidest, mida on õnnistatud tunduvalt soojema kliimaga. Seepärast tundus, et Eestisse pole glämpingut mõtet rajada. Siis aga selgus, et Lätis Gauja jõe ürgorus üks selline majutusasutus juba tegutseb ning Sunwell Farmil tekkis n-ö sportlik glämpimine ka Eestimaa pinnale tuua. Lõunanaabrite glämping on kärdelastel tänini proovimata, ent Küprosel Larnaca lähedal otse rannaliival asuva glämpingu külastamine kinnitas arvamust, et sellist majutusteenuse kontseptsiooni tasub ka siin arendada.

Korraga kümnele

Nii hankiski Sunwell Farm Matkaspordi kauplustest telgid. Osteti ka valgustid, voodid ja muu mööbel, mis välioludesse sobib ning telgis ööbimise võimalikult hubaseks ja mugavaks muudab, samuti terrassimööbel, lõkkealus, grill, biokäimlad jne. Telkidel on olemas ka riidest põrand, ent suurema mugavuse huvides on telgid paigaldatud puidust terrassile. Glämpingus ööbijad saavad kasutada ka turismitalu välikööki, sauna, duširuumi ja juhtmevaba internetti.

Praegu on Sunwell Farmil neli kahekohast telki ja üks kahekohaline haagissuvila, nii et looduslähedast majutust saab pakkuda korraga kümnele inimesele. Tänavune soe suvi oli justkui glämpimiseks loodud: broneeringute arv tõusis võrreldes eelmise hooajaga märgatavalt. Eriti juulis tuli korduvalt ette, et glämping oli viimase võimaluseni täis.

„Meie külastajate hulgas on olnud eri generatsioonide, rahvuste ja ametite esindajaid, kelle elufilosoofia võib küll olla erinev, ent keda ühendab soov leida meelerahu ja taastada side loodusega,“ ütles Marelli Millend.

Glämpingumajutuse hooaeg kestab maist septembrini ning telkijatele on garanteeritud mõnusalt soe olemine tänu villastele tekkidele ja akutoitel olevatele elektrilise soojendusega madratsikatetele. Talveks pakitakse telgid, mille pealiskate on vettpidavast polüestrist ja sisetelk hästi „hingavast“ materjalist, talvekorterisse.

Enamik kliente on Kärdes tegutseva glämpingu üles leidnud Airbnb broneerimissüsteemi vahendusel, ülejäänud turismitalu kodulehe või Facebooki lehe kaudu. Lisaks põnevale majutusviisile tõmbab külastajaid sinna ka see, et majutuskoha läheduses on palju huvitavat vaadata.

Rohkesti vaatamisväärsusi

„Kohalik „superstaar“ on kahtlemata Endla looduskaitseala oma rabade, matka- ja õpperadade, vee- ja laudteede, vaatetorni ning kala- ja linnurikka Endla järvega. Kõik see jääb meist vaid mõne kilomeetri kaugusele. Endla järve ja veeteede avastamiseks saab meilt rentida täispumbatavaid Sevylor kajakke, milles istudes ei ole mingit ohtu vees ümber minna,“ ütles Marelli Millend.

Tema sõnul leiab lähiümbrusest veel vaatamisväärsusi, nagu Kärde rahumajake. Veidi kaugemal asuvad Eesti veerohkeimad Norra allikad, Põhja-Eesti kõrgeima tipu Emumäe vaatetorn, müstiline Kassinurme linnus ja hiis, Jõgeva ja Põltsamaa hubased kohvikud, Põltsamaa loss ja roosiaed, Vudila mängumaa, Jääaja keskus, Järva-Jaani vanatehnika varjupaik jne.

Sunwell Farm Cabin Retreat alustas tegevust 2015. aastal. Tegemist on pereettevõttega, kus suvisel kõrghooajal on tööga hõivatud peamiselt kaks pereliiget. Lisaks glämpingutelkidele pakutakse majutust hubastes neljakohalistes majakestes, sauna-, jalgratta- ja kajakirenti ning transporti nii lähematest lennujaamadest kui ka rongi- ja bussipeatustest. Tuleval hooajal võimaldab Sunwell Farmi uus nn täispaketi kontseptsioon kombineerida oma külastuse  autorenditeenusega.

„Glämpingu rajamine võimaldas meil ilma suurema investeeringuta kasvatada suviseks kõrghooajaks voodikohtade arvu ning pakkuda Eestis ainulaadset ja teistest eristuvat majutuselamust,“ sõnas Marelli Millend.

Leader-programm toetas glämpingu rajamist 1729 euroga, kogu projekt läks maksma 2882 eurot.