Kalender

Uued sündmused

Sündmusi ei ole.

Projektilood alates 2016

Oma välilava aitab rendiraha kokku hoida

13. jaanuar 2020 Kell 10:07
Autor: Riina Mägi
Foto: Kalli Kadastik
Vahva kontsert Põltsamaal Ruumeks raames.

Vabaõhuürituste korraldajad teavad: välilava rentimisele võib kuluda märkimisväärne osa ürituse eelarvest. Et sellistest kulutustest edaspidi prii olla, soetas Kamari Haridusselts endale Leader-toetuse abil teisaldatava välilava Dome. Üks suuremaid üritusi, kus laiem avalikkus seda näha sai, oli tänavu juulis Põltsamaal toimunud Ruumeks.

Ruumeks ehk ruumieksperiment sai teoks juulikuus Põltsamaa kesklinnas asuval Roosisaarel. Sinna püstitati peale välilava tegevustelk, euroalustest ja kaablirullidest istmed-lauad ning retrobussist ümber kujundatud pop-up kohvik. Avati ka väliraamatukogu. Välilava oli kaks nädalat kestnud Ruumeksi ajal iga päev kasutusel: seal astusid üles kohalikud ja kaugemad muusikud, teiste hulgas tuntud laulja ja laululooja Mari Kalkun.

Roosisaarele ajutise tegevuskeskkonna loomisega avardati kohalike elanike arusaama linnasüdamest: see pole koht, kust lihtsalt läbi jalutada, vaid seal võib ka kauem aega veeta. Ruumeksit on plaanis pidada ka 2020. aastal ning kamarilaste välilava läheb selles põnevas ettevõtmises taas käiku.

Kahes kohas

Ent naabritele välja laenamise kõrval kasutab Kamari Haridusselts lava mõistagi ka oma üritustel. Teisaldatava lava kasuks otsustas haridusselts seepärast, et vabaõhuüritusi tavatsevad nad korraldada kahes kohas: Kamari seltsimaja juures ja Kamari paisjärve ääres. Kaht statsionaarset lava ehitada olnuks mõttetu ja ebareaalne, teisaldatava lava saab aga püsti panna sinna, kuhu parasjagu vaja. Tõsi, poodiumist ja omapärase disainiga kaarest koosneva lava püstitamine osutus keerulisemaks, kui seltsi liikmed eelnevalt arvata oskasid.

„Arvasime, et hakkame lava terve Põltsamaa valla piires välja laenutama, ent ilmselt piirdume siiski Kamari kohalike ja Põltsamaa linnas toimuvate üritustega, sest metalltorudest karkassi kokkupanek ja selle tentkattega katmine võtavad aega enam-vähem terve päeva,“ ütles välilava soetamise projektijuht, Liia Lust Kamari Haridusseltsist. Tema sõnul osteti OÜ Funrent vahendusel mitte päris uus, vaid ühe suve juba kasutusel olnud välilava. Kohale jõudis see 2019. aasta maikuus. Esimesel korral püstitasid välilava tarnijafirma esindajad, Kamari Haridusseltsi mehed olid aga kõrval õppimas. Nüüd saavad Kamari mehed juba ise lava püsti. Lavadetailid mahuvad sõiduauto haagisesse, seega pole nende teisaldamiseks vaja veoautot. Tõsi, sõiduauto haagisega tuleb ette võtta kaks veoringi, sest lava põrandamoodulid võtavad palju ruumi.

Kontserdid tulemas

Kui Põltsamaal toimunud Ruumeksist oli juba juttu, siis Kamaris kohapeal oli uus lava kasutusel traditsioonilise noorkotkaste ja kodutütarde laskejooksu ajal. Tulevikus on haridusseltsil plaanis ka kontserte korraldada. „Meil on seltsimaja juures intiimsema õhustikuga kontsertide korraldamiseks väga sobiv keskkond. Istumisala on meil näiteks loodusliku tõusuga. Pärast 2018. aasta suvel toimunud Curly Stringsi kontserti polnud muusikasõbrad kontserdipaiga kiitmisega kitsid. Välilava lisab nüüd aga justkui kirsi tordile,“ sõnas Liia Lust. Tema sõnul annab lavakaar lisandväärtust ka seltsimajale. Ühe seal peetud juubeli ajal korraldati näiteks õnnitlustseremoonia väljas lavakaare all ning alles siis mindi majja kaetud laudade taha.

Kamari paisjärve äärde pole välilava veel üles saanud, sest traditsiooniline Kamari veetrall jäi möödunud aastal veesuusakeskuse ehitustööde tõttu pidamata. Tänavu 1. augustil on aga kõik taas veetrallile oodatud. Välilavagi pannakse üles ja seal annab  kontserdi ansambel Metsatöll. Kolm nädalat varem, 10. juulil, saab aga Kamari seltsimaja juures nautida Jää-ääre kontserti.

Talveks pakkis Kamari Haridusselts oma välilava kokku, sest ilmastik rikuks nii tentkatet kui ka lava põrandamooduleid. Õnneks on seltsil olemas ladu, kus lavadetaile hoida.

Leader-programm toetas Kamari Haridusseltsile teisaldatava välilava ostmist 15 077 euroga. Kogu projekt läks maksma 16 752 eurot.