Kalender

Uued sündmused

13
juul
Siimusti Liiv 2024
Siimusti Tootmisbaas
20
juul
Rääbise Sõprade Festival
Kasepää laululava ja staadion
20
juul
Kamari Supifestival 2024
Kamari seltsimaja hoov

Päevakorralised

Inimese vananemist uuriv teadus aitab luua fooni uue perioodi sotsiaalse kaasatuse meetmele

25. juuni 2024 kell 13:03

12.-14. juunil 2024 toimus Stockholmis 27. Põhjamaade gerontoloogia konverents „Ageing in a transforming world“. LEADER-koostööprojekti raames käisid seal uusi teadmisi saamas Jõgeva-, Valga- ja Võrumaa tegevusrühmade esindajad.

Jõgevamaa Koostöökoja poolt osales konverentsil tegevjuht Kaire Kaasik. “Meie jaoks mõnevõrra ebatraditsioonilisel teaduskonverentsil osalemine oli Jõgevamaa Koostöökoja jaoks osa seeniortöö arendamise koostööprojektist ja ühtlasi sisuliseks sissejuhatuseks uue perioodi ESF+ meetme rakendamisele,” ütles ta. 

Karolinska Instituudi linnakus toimunud rahvusvaheliselt tunnustatud teaduskonverentside sari sai alguse vaid põhjamaadele suunatud uurimuste tutvustamisest, kuid on tänaseks kujunenud arvestatavaks gerontoloogia valdkonna tähtsündmuseks. Konverentsi olulisust rõhutas ka kahtlemata Rootsi Kuninganna kohalolek ja peetud avakõne. 

Juba 27. korda toimunud konverentsi pealkirjaks oli „Vananemine muutuvas maailmas“ ning kolme päeva jooksul kajastamist leidnud teemavaldkondade lähtepunktiks olid nii kliima- , demograafilistest kui sotsiaalpoliitilisest muutustest tulenevad globaalsed väljakutsed. 

Konverentsil osales 800 vananemise valdkonnaga seotud teadlast või spetsialisti 44 riigist ning kolme päeva jooksul toimus ligikaudu 300 erinevat esitlust. Eestit esindas Tiina Tannbaum Tallinna Ülikoolist posterettekandega ning Eesti teadlasi oli märgata ka teistes rahvusvahelistes uuringumeeskondades.

Olulisemateks käsitletud teemavaldkondadeks, mille arengutele konverentsil tähelepanu pöörati olid:

•             vanussurve (ingl. keeles  ageism) – vanusega seotud stereotüübid ja eeldused ning diskrimineerimine;
•             vanemaealiste üksildus/üksindus;
•             demetsuse ja altzheimeri diagnooside uuemad avastused;
•             sotsiaalne ebavõrdsus, inimeste heaolu vanemas eas;
•             kogukondlik ja institutsionaalne hoolekanne, hoolekande kombineeritud lahendused;
•             ühiskondlikud väljakutsed vananeva rahvastiku võtmes.

Teemast enam huvitatutel soovitame uudistada konverentsi kodulehte https://www.nkg2024.se/, kus on kättesaadavad nii peakõnelejate ettekannete kokkuvõtted kui ka teiste programmi jõudnud teadlaste uuringute lühitutvustused.

 

Konverentsil osalemist toetas Võrumaa Partnerluskogu, Valgamaa Partnerluskogu ja Jõgevamaa Koostöökoja LEADER-koostööprojekt „Seenioritöö arendamine kogukondades”, 2023-2024.