Jõgevamaa Koostöökoda
|
Õpituba "Kartul ei ole lihtsalt kartul!" toimus 26. aprillil Kohvik Ateljees Jõgeval. Nagu pealkiri vihjab, oli juttu kartulikasvatusest, eesti oma sortidest ja katsetati, kuidas eri sortidest toidud välja tulevad.
Jõgevamaa Koostöökoda viib aastatel 2024-2025 ellu MAK 2014-2020 toetuse meetme 16.4 Lühikeste tarneahelate projekti.
Festival tõi Jõgeva aleviku rohkem kui tuhat rohenäppu, kelle hunnikute kaupa kokku ostetud seemnepakid leiavad peagi tee peenardesse. Rutem kaovad kõhtu aga head Jõgevamaa maitsed, sest piirkonna toidutootjate letid olid päeva lõpus sama tühjad nagu "Jõgeva kollase" kast kell 10.05.
Jõgevamaa osales Tallinnas toimunud Eesti turismimessil Tourest Eesti toidupiirkondade reas 8.-10. veebruaril 2024.
Toidupakkujatele mõeldud inspiratsiooniprogrammi teiseks osaks oli alkoholivabade kokteilide ehk mokteili valmistamise koolitus, mis toimus 13. detsembril 2023 kell 13-17 Ateljee kohvikus.
Jõgevamaa Koostöökoda osaleb assotsieerunud partnerina Interregi projektis "Maintenance and scaling up potato growing and consumption heritage in the Northern Baltic region to build up resilient communities" (MainPotRe), mis on mõeldud kartulikasvatuse ja tarbimise populariseerimiseks. Projekt kestab augustist 2023 kuni juulini 2025.
Jõgevamaa Koostöökoda korraldas piirkonna toiduettevõtjatele 1.-2. novembril õppereisi Põlva- ja Võrumaale, mille eesmärk oli tutvuda Võru- ja Põlvamaa tootjate ning toitlustajate tegemistega, iseäranis pöörata rõhku mahetemaatikale. Enamus tootjaid kuulub UMA MEKK võrgustikku. Külastasime veel Mikitamäe kooli, kus kooliköök pakub mahetoitu, saaki annavad mahepeenrad ning on kasvama pandud oma mustasõstrapõõsad, vaarikad ja õunapuud.
Viljandimaa õppereis toimus 30. mail 2023, eesmärgiks uurida, milliseid valdkondlikke arenguvõimalusi pakub Viljandimaa.
12. aprillil 2023 toimus Pedja meiereis agroturismi inspiratsioonikonverents "Mina toodan, tema toodab ning me koos ootame teid külla!", mis oli mõeldud põllumajandusettevõtetele, toidutootjatele, maal turismiga tegelejatele, aga ka laiemale huviliste ringile, kes võiksid tulevikus sellega alustada.
Jõgeva alevikus toimus laupäeval suur seemnefestival, kus kõige suuremateks tõmbenumbriteks olid tomatisordid „Pille” ja „Siive”. Rahvas ostis usinalt ka seemnekartulit ning kuulas nõuandeid erinevate kultuuride koduaias kasvatamise kohta.
Jõgevamaa osales Eesti turismimessil Tourest 9.-11. veebruaril 2022 Eesti Toidutee hallis Eesti toidupiirkondade sõbralikus reas.
Toidupakkujatele mõeldud inspiratsiooniprogrammi käesoleva aasta esimeseks mooduliks oli suupistelaua koolitus, mis toimus 31. jaanuaril 2023 kell 13-17 Ateljee kohvikus.
Head Eesti käsitööd ning kohalikke maitseid väärtustav Eesti Rahva Muuseumi jõululaat toimus tänavu kahel päeval: 10. detsembril kell 10-18 ja 11. detsembril kell 10-16.
Seminar ja õpituba toimusid 29. novembril Carl Schmidti Majas Põltsamaal.
Kui poolteist sajandit tagasi moodustasid rukkileib, kapsas ja silk talurahva toidu vundamendi, siis tänaseks on pilt tundmatuseni muutunud. Tänu minevikule saame aga rääkida olevikust, aga ka sellest, mis on minevikust tulevikku üle võtta. Millised on need väärtused, mis väärivad oma kohta ka aastate pärast.
Jõgevamaa Koostöökoda korraldas toidutootjatele ja toidupakkujatele õppereisi Läti Vabariiki. Eesmärk oli külastada Läti toidumessi Riga Food 2022 ja Läti toidutootjaid.
Toidumess Tallinn FoodFest 2022 toimub 29. septembrist kuni 1. oktoobrini Eesti Näituste messikeskuses. Jõgevamaa Koostöökoja stend B-111 osaleb messi B-hallis viie ettevõttega: Avikala, Meemeistrid, Nutitalu, Peremesila ja Teepuu.
Tänu sellele, et Jõgevamaa moodustati nõukogude ajal mitmest eri piirkonnast, on maakonna toidud suuresti mõjutatud sellest, kas tegu on põlise Viljandimaa või Peipsiääre alaga.
Jõgevamaa Koostöökoda korraldab 8.-9.09.2022 toidutootjatele ja toidupakkujatele õppereisi Läti Vabariiki. Eesmärk on külastada Läti toidumessi Riga Food 2022 ja mitmeid Läti toidutootjaid.
20.-21. augustil avavad 43 pop-up kohta oma uksed 175-kilomeetrisel teekonnal Peipsi, Lämmi- ja Pihkva järve kallastel. Pakutakse kõike paremat, mis kohalikust toormest valmistada saab, nii traditsioonilist Peipsi toitu kui ka tänapäevase aktsendiga valmistatud roogasid.