Jõgevamaa Koostöökoda
|
Jõgevamaa Koostöökoda läks juuni alguses üle LEADERi kohaliku arengu uuele strateegiaperioodile 2023-2027, mis on järjekorras juba kolmas Jõgevamaa maaettevõtjaid, kogukondi ja nende koostööd toetav programm. Projektitoetuste maht on ligi 2,8 miljonit eurot.
Eestis on 26 LEADER-tegevusrühma. Iga tegevusrühm koostab oma piirkonna arengustrateegia ja valib valdkonnad, millele enam tähelepanu pöörata. Jõgevamaa Koostöökoja tegevuspiirkonda kuuluvad Põltsamaa ja Jõgeva vallad tervikuna, kuid Mustvee vald osaliselt (v.a endised Avinurme ja Lohusuu valla alad) ning Peipsiääre vallast endise Pala valla ala. Senini meie haldusalasse kuulunud endise Tabivere valla ala jätkab nüüdsest Tartumaa Arendusseltsi koosseisus. Oluline uuendus on aga Jõgeva ja Põltsamaa linnades tegutsevate ettevõtjate ja MTÜ-de abikõlblikuks muutumine.
Kuna LEADER on Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika üks osa, koostatakse igaks rahastusperioodiks uus programm. „2022-2023 arutasime oma piirkonna vajadused läbi ja sõnastasime arenguvaldkonnad. Kui varem jaotati ettevõtluse ning kogukondade toetusmeetmete eelarved Põltsamaa, Vooremaa ja Peipsi piirkondade vahel kolmeks, siis nüüd alamjaotust enam pole. Taotleja jaoks muutub protsess arusaadavamaks, teisalt toetab see ka positiivselt omavahelist konkurentsi ning ärgitab projekte rohkem läbi mõtlema,“ selgitas koostöökoja tegevjuht Kaire Kaasik.
Vastavalt strateegiale on kõige olulisemaks valdkonnaks ettevõtluse toetamine ja töökohtade loomine piirkonnas. „Meie suurim soov on toetada piirkonna keskmisest kõrgema palgatasemega töökohtade loomist. Ettevõtluse nö pehmema poole pealt jätkame uute toodete ja teenuste väljaarendamiseks vajalike uuringute, ettevõtjate ning teadusasutustega koostöö toetamist. Lisandub alustava ettevõtja ja energiakulude vähendamise toetus. Viimati nimetatu on universaalne meede nii ettevõtjate kui kogukonnaühenduste jaoks. Energiakulude vähendamise meetmes toetame nii investeeringuid hoonete energiatõhususe tõstmiseks kui taastuvenergia lahenduste rajamist.“
„Kogukondadele suunatud toetuste osas on kaks suuremat uuendust: esmalt soovime suunata piirkondi oma arenguvajadusi rohkem läbi mõtlema ning tegema koostööd ühes piirkonnas tegutsevate mittetulundusühingute ja ettevõtjate vahel. On oluline, et piirkonnas elavad inimesed mõtleksid ühiselt läbi, mida neil on oma kodukoha elu edendamiseks vaja teha, lepiksid kokku vastava tegevusplaani ning otsustaksid ära, mis järjekorras plaani ellu viima hakatakse. Kui kogukond vajab abi oma arengukava koostamisel, saab kandideerida vastavasse õppeprogrammi. Kogukonnaühendustele mõeldud LEADER-investeeringutoetuste aluseks saab olema ühiselt kokku lepitud kogukonna arengukava.“
Teiseks suureks, ennekõike kogukondi puudutavaks uuenduseks, on uue toetusmeetme lisandumine. Esmakordselt alustatakse Eestis multifondi põhimõtte rakendamist läbi LEADER-tegevusrühmade ja avatakse Euroopa Sotsiaalfond + meede (edaspidi ESF+). Sotsiaalministeeriumi poolt kureeritav toetusmeede on suunatud eakate (vanus 55+) ning erivajadustega inimeste (vanus 16+) sotsiaalse aktiivsuse hoidmisele ja väärikalt elatud eluea pikendamisele. Oluline on märkida, et ESF+ fondi toetusmeetme tegevuste toetuse määraks on 100%, teistes meetmetes on protsent väiksem.
Erinevate toetuste taotlemine on mõnevõrra erinev nii tingimuste kui ka taotluse esitamise keskkonna poolest. Kui LEADER-toetustaotlused esitatakse e-PRIA-s, sii ESF+ toetusmeetme puhul toimub see läbi SPOKU keskkonna. Esmakordselt rakendatakse ka lihtsustatud kuluhüvitiste põhimõtteid, mis tähendab, et nii taotluse esitamisel, kui maksetaotluse etapis tuleb esitada andmeid varasemast mõnevõrra teisti.
„Kuna uus strateegiaperiood toob taotlemisel kaasa omajagu sisulisi ja vormilisi uuendusi, siis soovitame kindlasti huvilistel osaleda meie infopäevadel ning tulla varakult oma plaanidega konsultatsioonile,“ rõhutas Kaire Kaasik.
Esialgse kava kohaselt avatakse investeeringute ja ESF+ miniprojektide taotlusvoorud 2024. aasta oktoobris ning energiakulude vähendamise meede 2025. aasta jaanuaris. Täpsem info taotlusvoorude ja infopäevade kohta avaldatakse ajalehtedes, Jõgevamaa Koostöökoja kodulehel ning Facebooki lehel.